Menu

Polerowanie lakieru – metody regeneracji lakieru samochodowego

Październik 11, 2016 - Auto Detailing, Polerowanie lakieru
Polerowanie lakieru – metody regeneracji lakieru samochodowego
Mechaniczne polerowanie lakieru, polerką orbitalną

Mechaniczne polerowanie lakieru, polerką orbitalną

Sposobów na to by zadbać o samochód i sprawić, że będzie on wyglądał jak nowy jest kilka. Nic jednak nie przynosi takich efektów jak przywrócony blask lakieru samochodu. To on pierwszy rzuca się w oczy nam, innym kierowcom czy też jeśli chcemy sprzedać auto – kupującemu. Zabiegiem dzięki, któremu przywrócimy świeżość karoserii jest polerowanie lakieru.

Jak to zwykle bywa decydując się na poddanie auta temu zabiegowi możemy wybierać z pośród wielu metod jego wykonania. Niektóre z nich możemy wykonać własnoręcznie we własnym garażu inne wymagają specjalistycznego sprzętu i rąk profesjonalisty z warsztatu samochodowego.

Dlaczego warto polerować lakier samochodowy?

Zabezpieczenie lakieru przed wykonaniem polerowania lakieru

Zabezpieczenie lakieru przed wykonaniem polerowania lakieru

Zabiegi kosmetyczne przeprowadzane w naszym samochodzie sprawiają, że wygląda on bardziej estetycznie dla nas i naszego otoczenia. Ci z Was, którzy myśleli, że do utrzymania lakieru w dobrej kondycji wystarczy tylko jego mycie i woskowanie – musimy rozczarować. Niestety, aby Twoje auto lśniło będziesz musiał mu poświęcić trochę więcej czasu i przynajmniej raz na jakiś czas przeprowadzić zabieg polerowania lakieru.

 

Dlaczego? Auto, nawet jeśli jest garażowane, nieustanie wystawione jest na działanie warunków atmosferycznych, nierzadko nie sprzyjają one zachowaniu lakieru w pierwotnym stanie. Lakier samochodowy z czasem traci blask i matowieje oraz pojawiają się na nim mikroskopijne rysy i ubytki. Polerowanie lakieru samochodowego przywróci blask Twojemu autu i podniesie jego wartość.

Metody regeneracji lakieru samochodowego

Karoserię naszego samochodu możemy polerować ręcznie lub maszynowo. Każdy z tych sposobów ma swoje plusy i minusy. Dziś przedstawmy Wam podstawowe założenia każdej z tych form.

Polerowanie lakieru – usuwanie rys z lakieru za pomocą polerki mechanicznej

Aby zabieg polerowania lakieru wykonać maszynowo musimy posiadać odpowiednie urządzenia. Najczęściej do wykonania tego procesu używa się polerki rotacyjnej, rzadziej orbitalnej.

Zagrożenia mechanicznego polerowania lakieru

Zacznijmy od tego co wielu kierowców uważa za wadę maszynowego polerowania lakieru – czyli niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą maszynowa metoda usuwania

Polerowanie lakieru za pomocą polerki mechanicznej

Polerowanie lakieru za pomocą polerki mechanicznej

rys z samochodu. Z racji tego, że polerka jest narzędziem, które możemy zaliczyć do urządzeń profesjonalnych to zabieg ten powinna przeprowadzać doświadczona w tym osoba. Laik raczej prędzej zniszczy karoserie samochodu niż usunie z niej rysy. Jeśli sprawnie nie posługujemy się polerką możemy też, ustawiając za wysokie obroty, przepalić lakier – a wtedy już na pewno będzie nam potrzebna profesjonalna pomoc.

Mimo tych niedogodności maszynowe polerowanie lakieru ma też zaletę, która sprawia, że wiele osób decyduje się na wybór tej metody. Dzięki niej jest możliwość uzyskania lepszych efektów w regeneracji dużych uszkodzeń lakieru. Dodatkowo regeneracja taka jest szybsza. Wygodniejszy i łatwiejszy jest też sam proces przeprowadzania zabiegu, a to dzięki pracy z pastami mocno ściernymi.

 

W przypadku maszynowego usuwania rys z lakieru samochodowego ważne jest wypróbowanie kilku technik i produktów przeznaczonych do polerowanie lakieru i

Finalne polerowanie lakieru, po polerce mechanicznej

Finalne polerowanie lakieru, po polerce mechanicznej

dobranie takich, które w przypadku naszego samochodu będą się sprawdzać najlepiej. Jeśli zdecydujecie się na samodzielną regeneracje lakieru za pomocą polerki mechanicznej, koniecznie zwróćcie uwagę na sprzęt, którym będzie wykonywany cały zabieg. Zarówno wybór rodzaju polerki jak i pady polerskie ma kluczowe znaczenie do skuteczności przeprowadzenie całego procesu.

 

Ręczne polerowanie lakieru

Ręczne usuwanie rys z karoserii naszego samochodu jest na pewno bezpieczniejsze, szczególnie dla tych osób, które nie posiadają doświadczenia w wykonywaniu takich zabiegów.

Ręczne polerowanie lakieru samochodowego

Ręczne polerowanie lakieru samochodowego

Jest to też mniej inwazyjna metoda dla lakieru naszego auta. Kolejnym jej plusem jest to, że może ją wykonać każdy w zaciszu własnego garażu – oprócz glinki do doczyszczenia lakieru, gąbki oraz pasty polerskiej  nie potrzebujemy do niego żadnych specjalistycznych narzędzi. Preparaty do ręcznej regeneracji lakieru samochodowego znajdziemy nawet na najmniejszych stacjach benzynowych czy sklepach wielobranżowych. Choć oczywiście zalecane jest użycie dedykowanych specjalistycznych środków do wykonania polerowania lakieru naszego auta.

 

Ręczna metoda usuwania rys świetnie sprawdza się w przypadku niewielkich uszkodzeń lakieru samochodowego. W takim wypadku polerowanie lakieru powinno przynieść zadowalające rezultaty. Choć oczywiście wybór polerki ręcznej przyniesie mniejsze efekty niż metoda maszynowa.

Czas usuwania rys z lakieru samochodowego

Bez względu na to jaką metodę wybierzemy – czy mechaniczna czy ręczną, oraz tego czy wykonamy ten zabieg samodzielnie czy w warsztacie samochodowym warto pamiętać, że aby usunąć rysy z lakieru potrzeba kilku czasem kilkudziesięciu godzin. Polerowanie lakieru samochodowego jest raczej żmudnym zajęciem i wymaga bardzo dużej dokładności. Najlepiej jest też przeprowadzać cały zabieg w pomieszczeniu zamkniętym np. garażu. Uchroni to polerowany lakier od kurzu i zanieczyszczeń z zewnątrz.

Zabiegu regeneracji lakieru nie powinno wykonywać się również zbyt często, ponieważ polega on jednak na ścieraniu powierzchni lakieru, a ten ma ograniczoną grubość.

Efekty zabiegu regeneracji lakieru samochodowego

Skutki poddania samochodu zabiegowi polerowania lakieru mogą być oszałamiające. Zwłaszcza w wykonaniu profesjonalisty, możliwe jest uzyskanie efektu tzw. lustra. Dzięki niemu z karoserii naszych czterech kółek usuniemy rysy i skazy, uwydatnimy połysk lakieru oraz przywrócimy mu żywy kolor i klarowność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *