Menu

Polerowanie szkła – tlenek ceru

Październik 17, 2016 - Auto Detailing, Polerowanie szkła
Polerowanie szkła – tlenek ceru

Tlenek ceru jest pylistym proszkiem w delikatnym, kremowym, różowym lub białym odcieniu. Ze względu na dużą twardość szkła, polerowanie szkła możliwe jest jedynie przy zastosowaniu specjalistycznych środków. Jednym z takich środków jest tlenku ceru, który umożliwia np. polerowanie szyb. 

 

 

Polerowanie szkła – pracochłonność

polerowanie szkła - szklanego reflektora samochodowego

polerowanie szkła – szklanego reflektora samochodowego

Polerowanie szkła z użyciem tlenku ceru jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Ze względu na dużą twardość szkła, usuwanie nawet delikatnych zarysowań, wymaga dużego nakładu pracy i czasu. Tlenek ceru stosuje się na mokro, w połączeniu z wodą w stosunku zapewniającym kleistą konsystencję.

Tlenek ceru cieszy się popularnością, ze względu na niski koszt (poza pracochłonnością) oraz prostotę zastosowania. Z powodzeniem można go stosować w usuwaniu zarysowań z szyb, lusterek i reflektorów oraz po spełnieniu dodatkowych warunków – lakierów samochodowych. Można go także stosować do doprowadzaniu do stanu świetności kryształów, luster o zabytkowym charakterze, szkieł  zegarów, szklanych elewacji oraz innych wyrobów ze szkła. W obecnych czasach, gdzie rządzi stal i szkło, polerowanie szkła, nabiera nowego wymiaru i staje się czynnością nader użyteczną.

 

Ze względu na moc szlifowania, tlenek ceru może być ponadto stosowany do polerowania innych materiałów, takich jak terakota, kamień, marmur, czy twardy plastik. Jest chętnie używany ze względu na większą delikatność, w porównaniu do proszku elektrorundowego, posiadającego podobne właściwości, lecz będącego znacznie bardziej inwazyjnym. Polerowanie szyb tlenkiem ceru jest delikatniejsze w skutkach, nie niesie za sobą ryzyka zarysowania samym proszkiem, jak w przypadku proszku diamentowego.

Polerowanie szyb – tlenek ceru – BHP

polerowanie szyb samochodowych

polerowanie szyb samochodowych

W odniesieniu do obowiązujących obecnie przepisów prawnych, tlenek ceru nie jest zaliczany do grona substancji niebezpiecznych, stosując go trzeba jednak zachować środki ostrożności, gdyż może on być drażniący dla oczu i błon śluzowych, dlatego nie należy dopuścić do bezpośredniego kontaktu proszku z oczami, należy również unikać jego wdychania, gdyż może podrażnić elementy układu oddechowego. Dobrym pomysłem przy wykonując polerowanie szyb jest zaopatrzyć się w maskę pyłową. Ochroni nas zarówno przed tlenkiem ceru, jak i drobinkami zeszlifowanego szkła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *