Menu

Zabezpieczenie lakieru samochodowego

Październik 23, 2016 - Auto Detailing, Woskowanie auta
Zabezpieczenie lakieru samochodowego

Karoseria samochodu to element pojazdu, który widoczny jest na pierwszy rzut oka. Z racji tego, że na nadwozie samochodowe działa wiele agresywnych czynników, warto znać sposoby jak wykonać zabezpieczenie lakieru przed ich negatywnym oddziaływaniem. Sposobów zabezpieczenia jest kilka. Jeden z najpopularniejszych to woskowane lakieru, inne bardziej zaawansowane, takie jak powłoki ceramiczne i kwarcowe dostępne są jedynie dla profesjonalistów. Zaczniemy od opcji dostępnej dla wszystkich, czyli woskowania auta. Na czym ono polega i czy są inne techniki zabezpieczenia lakieru dowiecie się z poniższego artykułu.

Zabezpieczenie lakieru – woskowanie auta

Jednym z sposobów na zabezpieczenie lakieru samochodowego i jego skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi jest aplikacja twardego wosku na karoserię samochodu. Właściciele czterech kółek postrzegają to zajęcie jako żmudne i pracochłonne. Jednakże jeśli zależy nam, aby lakier samochodu wyglądał jak nowy, regularna aplikacja twardego wosku jest koniecznością.  Nałożony na lakier twardy wosk zapewni żywą barwę nadwozia oraz ograniczy matowienie lakieru. Stanowi także podstawowe zabezpieczenie lakieru, dostępne dla każdego posiadacza czterech kółek. Lakier zabezpieczony twardym woskiem, będzie znacznie bardziej odporny na słońce czy mróz, a dodatkowo łatwiej i szybciej będzie można go umyć.

Przygotowanie lakieru do woskowania

mycie karoserii - przygotowanie do aplikacji twardego wosku

mycie karoserii – przygotowanie do aplikacji twardego wosku

Przygotowanie lakieru przed woskowaniem sprowadza się do bardzo dokładnego umycia karoserii. Najlepszy efekt uzyskamy stosując tzw. glinkę (clay bar). Glinka do lakieru ma właściwości ścierne, dzięki czemu usuwa wtopione w lakier drobinki smoły czy pył z kloców hamulcowych. Tak przeprowadzona dekontaminacja lakieru gwarantuje najlepszą przyczepność dla twardego wosku, a co za tym idzie dłuższy czas przez jaki utrzyma się na lakierze.

 

Aplikacja twardego wosku

Zabezpieczenie lakieru - woskowanie auta

Zabezpieczenie lakieru – woskowanie auta

Samo woskowanie samochodu to już tylko rozprowadzenie produktu i wypolerowanie karoserii ściereczką z mikro fibry. Warto tą czynność powtórzyć kilkakrotnie – nakładając kilka warstw twardego wosku. Nałożenie kilku warstw, wydłuża czas życia wosku na lakierze, oraz zwiększa odporność warstwy, dzięki czemu uzyskamy najlepsze zabezpieczenie lakieru. Bez wątpienia nałożenie wosku na lakier samochodu to jedna z prostszych i tańszych metod zadbania o nadwozie pojazdu. Chociaż tutaj warto pamiętać, że na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów wosku do samochodu, niektóre z nich osiągają naprawdę wysokie ceny.

 

 

 

Kosmetyki samochodowe

Poprawne wykonanie aplikacji twardego wosku, wymaga zaopatrzenia się w dobrej jakości kosmetyki samochodowe. Do najważniejszych oczywiście należy twardy wosk, ale potrzebny nam będzie także glinka do lakieru oraz cleaner.  Wosk samochodowy możemy kupić praktycznie wszędzie jednak jeśli zależy nam na jego dobrej jakości powinniśmy udać się do dobrego sklepu motoryzacyjnego. Na sklepowych półkach do wyboru znajdziemy tzw. woski na mokro pozwalające na nałożenie ich na mokrą powierzchnię karoserii, lub też tradycyjne woski na sucho. Najlepszym wyborem będzie twardy wosk w paście, o stałej konsystencji – zapewni on najlepsze zabezpieczenie lakieru.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *